Nažalost, novi predlog zakona o medicinski pomognutoj oplodnji, koji je pokušao biti nediskriminatorniji, uspeo je u sasvim suprotnom: uz zagarantovanu transfobiju, budući da reč mora biti ili o raznopolnom paru, ili o single ženi, transmuškarci “ne upadaju” ni u jednu od navedenih kategorija. Ali takođe, u zakonu je prisutna eksplicitna diskriminacija po životnom statusu – naime na postupak ima pravo žena svakog životnog statusa, osim jednog: da je u vezi s drugom ženom. Lezbejke tako mogu ići na medicinski pomognutu oplodnju samo ako su single, ili ako lažu.
Iako se zakonski predlog išao menjati da bi uklonio drastično transfobno diskriminatornu odredbu zabrane medicinski pomognute oplodnje osobama koje su promenile pol (pod zapanjujućim argumentom “zaštite dobrobiti deteta”), trans prava nisu omogućena, ali takođe nisu kukavički ni regulisana unutar ovoga oblika zakona – baš nikako. Sad ih on uopšte ne spominje.
Novosti iz vlade: samo da lezbejski parovi ne odgajaju decu!
Međutim, novi oblik zakona koji je danas vlada poslala u sabor na drugo čitanje, sadrži još noviteta. Dok je u predlogu zakona još stajalo da pravo na postupak ima raznopolan par koji živi ili u braku ili u vanbračnoj zajednici ili pak žena koja nije u braku ili vanbračnoj zajednici, s današnjim datumom na stranicama vlade može se pročitati dokument koji medicinski pomognutu oplodnju omogućava gore definisanom obliku raznopolnih parova – ili pak ženama koje nisu ni u braku, ni u vanbračnoj zajednici – niti u istopolnom životnom partnerstvu!
Šta to dakle znači?
Vlada Republike Hrvatske danas je svojim građankama poručila: “Omogućićemo vam da imate decu, ne morate biti u braku (ali možete), ne morate biti u vanbračnoj zajednici (ali možete), samo – molimo vas lepo -nemojte biti u vezi s drugom ženom. Ipak jeste? Onda ništa od postupka oplodnje.” Jer, dve lezbejke koje odgajaju decu, to je Hrvatskoj ipak malo previše za progutati.
S gorkim osećajem u ustima seda citat našeg premijera koji je rekao nakon današnje sednice: “Verujemo da je Zakon o medicinski potpomognutoj oplodnji duboko human.”
| < Prethodna | Sledeća > |
|---|