You are here: Početna
sreda, 08 feb 2012

Izvinjenje gradonačelnika Beograda nije dovoljno

labris-maliIzvinjenje gradonačelnika Beograda Dragana Đilasa zbog zabrane uprave Sava centra (SC) da Gej strejt alijansa (GSA) održi svoju konferenciju za medije u SC nije dovoljno.

Ovom izjavom gospodin Đilas pokazao je lično razumevanje za probleme sa kojima se suočavaju lezbejke, gejevi, biseksualne i transrodne (LGBT) osobe u Srbiji i mi mu se zahvaljujemo na tome.

Međutim, jedini odgovoran potez državnih i gradskih organa, kojim bi pokazali ozbiljnu nameru da žele da se razračunaju sa homofobijom u našoj zemlji, jeste da smene upravu SC.

Navođenje bezbednosti kao razloga zabrane održavanja konferencije GSA predstavlja licemerje i zloupotrebu. Homofobične izjave direktora SC Dragana Vučićevića su vrlo jasne i ne zahtevaju nikakvo dodatno prikupljanje informacija o ovom flagrantnom slučaju kršenja ljudskih prava i diskriminacije.

Vučićević je za dnevni list "Alo" izjavio 25. februara 2009. godine: "Nemam ništa protiv njih, osim što ne mogu očima da ih vidim. Znate gde se pederi skupljaju po gradu, pa neka onda idu tamo da drže konferencije. U Centru "Sava" mogu da se organizuju samo skupovi sa pristojnim ljudima i pristojnim sadržajem. Mislim da pederi nigde nisu dobro došli, a pogotovo ne u Centru "Sava".

Ovom i drugim svojim izjavama Vučićević je prekršio član 21 Ustava Republike Srbije, Evropsku konvenciju o ljudskim pravima, član 387 Krivičnog zakonika Srbije i član 16 i član 77 Zakona o zaštiti potrošača i za to mora da snosi svu zakonsku odgovornost.

Izjavom da je izvinjenje Vučićevića više nego dovoljno, gospodin Đilas skreće pažnju sa zakonske odgovornosti svih koji koriste govor mržnje protiv neostomišljenika, a da pri tome čak ni ne pominje mogućnost da ovakva odluka uprave SC bude promenjena.

Takođe, problem u Srbiji nisu manjine, koje imaju ustavom i međunarodnim normama garantovano pravo na mirno okupljanje. Problem Srbije je nekažnjavanje svih onih koji nasilno sprečavaju mirna okupljanja i ostvarivanje drugih ljudskih prava i sloboda i promovišu nasilje.

Mi se zahvaljujemo gradonačelniku Beograda Draganu Đilasu na izvinjenju, ali zahtevamo da preduzme sve mere koje mu stoje na raspolaganju, kao i da smeni upravu Sava centra.

1. Gej strejt alijansa
2. Švedski helsinški odbor
3. Komitet pravnika za ljudska prava – YUCOM
4. Labris
5. Centar za unapređivanje pravnih studija
6. Anti Trafiking Centar
7. Nezavisno udruženje novinara Srbije
8. Beogradski centar za ljudska prava
9. Inicijativa mladih za ljudska prava
10. Fond za humanitarno pravo
11. Udruženje studenata sa hendikepom
12. Mreža odbora za ljudska prava CHRIS
13. Žene u crnom
14. Queeria
15. Atina
16. Evropa nema alternativu
17. Centar za integraciju mladih
18.Drugascena.net :
19. Biro za kulturu i komunikaciju (SK)
20. Linux User Group Beograd (SK)
21. Prelom kolektiv
22. Slobodnakultura.org (SK)
23. Stanica - centar za savremeni ples
24. TkH - Teorija koja hoda
25. Žene na delu (SK)
26. Queer Beograd
27. Kontekst galerija






Komentari
Dodaj Novi
Dodaj komentar
Ime:
Email:
 
Naslov:
UBBCode:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
Morate navesti anti-spam kod koji stoji na slici.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."